Plecy
Obszar od szyi i ramion aż do pośladków. Mięśnie grzbietu umożliwają stabilizację całego ciała i utrzymywanie pozycji wyprostowanej. Punkty spustowe (ang. trigger points), czyli bolesne punkty znajdują się na plecach najczęściej w okolicy na obszarze całego karku, w okolicach górnego grzbietu, między łopatkami głównie w mięśniu czworobocznym, dźwigaczu łopatki oraz w górnych częściach mięśni najszerszych grzbietu. Punkty spustowe w okolicy lędźwiowej często powodują powodują silny ból podczas schylania się oraz skrętu kręgosłupa.
Bóle pleców
Przyczyn bólów pleców jest wiele – zwykle związane są one z nieaktywnym trybem życia, nieergonomiczną postawą ciała i przebywaniem w pozycjach mocno obciążających tkanki. Brak wystarczającego ruchu i przebywania na świeżym powietrzu podczas aktywności fizycznej sprawia, że nasze ciało gorzej znosi przeciążenia, co predysponuje do pojawienia się bólów grzbietu.
Inną przyczyną są błędy żywieniowe – gdzie przez dostarczanie niedostatecznych ilości substancji odżywczych; lub też przeciwnie – nadmiar kaloryczny powodujący otyłość, sprawiamy, że bóle pleców występują częściej i trwają dłużej.
Kolejną grupą przyczyn bólu grzbietu są zaburzenia metaboliczno-hormonalne, a także występujące choroby przewlekłe lub nowotworowe, wady genetyczne powodujące zaburzenia pracę ciała. Ich występowanie może przyczynić się do wystąpienia bólu pleców lub zaostrzenia takich epizodów.
Co więc warto robić, aby uniknąć bólu pleców?
1. Ruszaj się!
Odpowiednio dobrana do Ciebie forma aktywności fizycznej pozwoli na zmniejszenie ryzyka wystąpienia bólu pleców.
2. Zadbaj o regenerację.
Bez regeneracji Twój organizm nie będzie w stanie sprostać codziennym obciążeniom, co może prowadzić do nadmiernego napięcia mięśni i bólu grzbietu. Pamiętaj o odpowiedniej ilości snu każdego dnia.
3. Zapobiegaj bólom pleców przez przebywanie w ergonomicznych pozycjach.
Nie ma idealnej postawy ciała – każda może być dobra, jeśli nadmierne nie obciąża organizmu oraz jest zmieniana w krótkich odstępach czasu (ruch).
4. Zdrowo się odżywiaj.
Nawet zachowanie pozostałych zasad zdrowego trybu życia nie da całkowitej pewności, że organizm się regeneruje, jeśli nie zadbasz o zbilansowaną dietę.
5. Jeśli występuje u Ciebie sztywność, ból lub inne dolegliwości ze strony grzbietu – udaj się od razu do fizjoterapeuty. Im szybciej zostanie podjęta terapia, tym krócej będzie ona trwała, a objawy nie zaczną narastać.