09/07/2022 Wiedza

Staw biodrowy

Jest stawem kulistym, tworzonym przez głowę kości udowej oraz kość miedniczą, która stanowi panewkę. Taka budowa pozwala na wykonywanie ruchów prostowania, zginania, odwodzenia, przywodzenia, rotacji zewnętrznej, rotacji wewnętrznej i obwodzenia w stawie biodrowym. Unerwiony jest od przodu przez gałęzie nerwu udowego, od strony przyśrodkowej przez gałęzie nerwu zasłonowego, a od strony tylnej przez gałęzie nerwu kulszowego. Dzięki takiej budowie zapewnia dużą ruchomość kończyn dolnych, umożliwia utrzymanie pozycji stojącej oraz lokomocję.

Zwyrodnienia stawu biodrowego

Zespół chorobowy polegający na procesie niszcząco-wytwórczym stawu. Przyczyną może być nieprawidłowość między obciążaniem a wytrzymałością chrząstki stawowej, w wyniku przeciążeń, urazów, wad wrodzonych lub zaburzeń metabolicznych. 

Do objawów choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego należy ból w pachwinie przy jednoczesnym ograniczeniu ruchomości rotacji wewnętrznej i wyprostu. W przebiegu choroby obserwuje się czynnościowe skracanie zmienionej chorobowo kończyny. 



Jakie są metody rehabilitacji?
– ćwiczenia wzmacniające, rozciągające
– masaż
– fizykoterapia: ultradźwięki, diatermia krótkofalową, krioterapia, elektroterapia, impulsowe pole magnetyczne, jonoforeza
– kinesiotaping
– terapia manualna
– PNF

Biodro trzaskające

Zespół trzaskającego biodra jest dolegliwością stawu biodrowego, polegającą na wystąpieniu słyszalnego trzasku w biodrze wraz z uczuciem bólu lub blokady przy zginaniu i prostowaniu stawu. Wyróżnia się trzy rodzaje: zewnętrzny, wewnętrzny, wewnątrzstawowy. Najczęściej spotykanym jest typ zewnętrzny, który dotyczy struktur znajdujących się zewnętrznie od stawu biodrowego : pasma biodrowo-piszczelowego, naprężacza powięzi szerokiej, mięśni z grupy kulszowo-goleniowej lub mięśnia pośladkowego wielkiego. Typ wewnętrzny występuję, gdy ścięgno mięśnia biodrowo-lędźwiowego przeskakuje przez struktury kostne. Typ wewnątrzstawowy diagnozowany jest, gdy dojdzie do uszkodzenia struktur wewnątrz stawu (obrąbka stawowego, chrząstki stawowej lub obecności ciała wolnego). 

Przyczyną biodra trzaskającego są urazy i przeciążenia, wynikające z powtarzalności ruchów w stawie biodrowym lub przodopochylenia miednicy. Możliwą przyczyną może być również dysbalans mięśniowy i wzmożone napięcie pasma biodrowo-piszczelowego. 



Jakie są metody rehabilitacji?
– ćwiczenia korekcyjne
– ćwiczenia rozciągające
– fizykoterapia: pole magnetyczne, laser, krioterpia, ultradźwięki
– kinesiotaping mający na celu zmniejszenie napięcia pasma biodrowo-piszczelowego
– masaż

Konflikt udowo-panewkowy

Mechanizm niszczenia, w którym w wyniku deformacji stawu biodrowego dochodzi do nadmiernego kontaktu kości udowej a strukturami panewki. Wyróżnia się 3 typy konfliktu udowo-panewkowego: krzywkowy (deformacja kości udowej), kleszczowy (deformacja panewki), mieszany.

Objawy są zależne od lokalizacji konfliktu. Jeśli występuje on w przednio-górnej części dolegliwości bólowe pojawiają się przy zgięciu, przywiedzeniu i rotacji wewnętrznej kończyny dolnej. Natomiast obecność konfliktu w tylno-górnej części objawia się bólem przy rotacji zewnętrznej kończyny dolnej. Ból nasila się po aktywności fizycznej i może być odczuwany z boku biodra lub promieniując do pachwiny. Schorzeniu towarzyszy ograniczenie zakresu ruchomości rotacji wewnętrznej przy zgięciu stawu biodrowego.

Jakie są metody rehabilitacji?
– terapia manualna
– ćwiczenia stabilizacji głębokiej
– mobilizacje stawowe
– fizykoterapia: laser, krioterapia, pole magnetyczne, ultradźwięki
– kinesiotaping
– suche igłowanie



Zalecenia:

– unikanie ćwiczeń rozciągających
– modyfikacja aktywności fizycznej

Zapalenie kaletki stawu biodrowego


Zapalenie kaletki stawu biodrowego


Pod wpływem wielu mikrourazów i przeciążeń stawu dochodzi do powstania stanu zapalnego kaletki krętarzowej lub obrzęku, w wyniku czego utrudnione zostają ruchy mięśni i ścięgien. Skutkiem jest narastająca dysproporcja w funkcji mięśni stawu biodrowego, co po czasie powoduje wystąpienie dolegliwości bólowych. Pierwszym objawem jest ból odczuwany po zewnętrznej stronie biodra, ból pod wpływem ucisku, ograniczona ruchommosc stawu. Do rozwoju zapalenia kaletki krętarzowej dochodzi w wyniku urazu, utrzymywania nieprawidłowej pozycji, dysbalans mięśniowy, w przebiegu chorób (zwyrodnienie stawu biodrowego, RZS, dna moczanowa).

Jakie są metody rehabilitacji?

- terapia manualna (w celu przywrócenia właściwej ruchomości stawów)
– masaż tkanek głębokich (zwiększenie elastyczności tkanek)
– PNF (poprawa poziomu funkcjonalnego)
– kinesiotaping

Zwichnięcie stawu biodrowego

Zwichnięciom stawu biodrowego towarzyszą złamania w obrębie panewki igłowy kości udowej. Podczas wypadku drogowego. Podczas uderzenia deski rozdzielczej samochodu w okolicę kolana siła urazowa przenosi się wzdłuż trzonu kości udowej powodując przemieszczenie głowy kości udowej ku tyłowi, co powoduje odłamanie części tylnej panewki i zwichnięcie ze złamaniem stawu biodrowego. Objawem jest skrócenie, nieznaczne zgięcie, przywiedzenie i obrócenie do wewnątrz kończyny dolnej. U części chorych może dojść do uszkodzenia nerwu kulszowego. Prawidłowej ustawienie biodra przywraca się podczas repozycji, która polega na ustawieniu głowy kości udowej w prawidłowym miejscu. Powikłaniem może być jałowa pourazowa martwica głowy kości udowej i pourazowe zmiany zwyrodnieniowe.



Jakie są metody rehabilitacji?
– fizykoterapia: pole magnetyczne, laseroterapia oraz ultradźwięki, krioterapia, jonoforeza
– terapia manualna
– kinesiotaping
– ćwiczenia zakresu ruchomości
– masaż tkanek miękkich

Stan po złamaniu stawu biodrowego

Stan po złamaniu stawu biodrowego

Do złamania najczęściej dochodzi w wyniku urazu (mechanizm pośredni) lub uderzenia (mechanizm bezpośredni). U osób starszych obserwuje się zmniejszenie równowagi i koordynacji, dlatego są one wsród grupy wysokiego ryzyka. Wśród przyczyn można wymienić osteoporozę, osteomalację, nowotwory kości, a także niedołężność starczą – osłabiony wzrok, słuch, atrofię mięśni, choroby towarzyszące. Do objawów złamania należy silny ból wraz z towarzyszącym obrzękiem i zasinieniem oraz brakiem możliwości obciążania kończyny. Leczenie obejmuje zabieg operacyjny, a już w pierwszych dniach od zabiegu rozpoczyna się rehabilitację. 



Jakie są metody rehabilitacji?
– ćwiczenia izometryczne, oddechowe
– ćwiczenia wzmacniające staw biodrowy, staw kolanowy, staw skokowy
– ćwiczenia stabilizacji i propriocepcji
– ćwiczenia zwiększające zakres ruchomości

Zespół mięśnia gruszkowatego

Zespół mięśnia gruszkowatego

Inaczej nazywany rwą gruszkową. Objawem jest wystąpienie dolegliwości bólowych w okolicy mięśnia gruszkowatego, znajdującego się pod mięśniami pośladkowymi. Ból może promieniować wzdłuż nogi, a nawet prowadzić do uczucia drętwienia. Często jest na tyle silny, iż uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. 



Jakie są metody rehabilitacji?

– masaż tkanek głębokich

- terapia manualna
– ćwiczenia wzmacniające, rozciągające
– fizykoterapia: elektroterapia, laser wysokoenergetyczny

Zalecenia:
– odpowiednia rozgrzewka przed aktywnością fizyczną

Zadbaj o swoje zdrowie już dziś

Umów się na wizytę

Formularz kontaktowy

    This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.