26/06/2022 Wiedza

Staw kolanowy

Staw kolanowy jest złożonym stawem w układzie kostno-szkieletowym człowieka. W wyniku złożonej budowy jest bardziej podatny na urazy. Staw kolanowy tworzy kość udowa, kość piszczelowa oraz rzepka. Powierzchnie stawowe pokryte są warstwą chrząstki, która w miejscach największego obciążenia jest grubsza, co zapobiega nadmiernemu obciążeniu stawu podczas wykonywania ruchów. Staw kolanowy podzielony jest na dwa piętra, dzięki obecności łąkotki bocznej i przyśrodkowej. Podczas wykonywania ruchów łąkotki przesuwają się do przodu przy prostowaniu oraz do tyłu przy zginaniu. Ich funkcją jest dopasowanie do siebie powierzchni stawowej kości udowej i piszczelowej oraz wykonywanie ruchów obrotowych przy zgięciu kolana. Obie łąkotki są połączone między sobą więzadłem poprzecznym kolana. Ponadto łąkotka boczna połączona jest z wewnętrzną powierzchnią kłykcia przyśrodkowego kości udowej przez więzadło łąkotkowo-udowe przednie i tylne. Z przodu torebki stawowej kolana ścięgno mięśnia czworogłowego uda przechodzi w więzadło rzepki. Przyśrodkową część wzmacnia więzadło poboczne piszczelowe, a boczną wzmacnia więzadło pobocze strzałkowe. Podczas obciążenia, na przykład: stania z wyprostowanym stawem kolanowym więzadła poboczne stabilizują kolano. 
 Wewnątrz kolana znajdują się więzadła krzyżowe-przednie (ACL) i tylne (MCL). Więzadło krzyżowe przednie jest dłuższe od tylnego, ale słabsze niż więzadło krzyżowe tylne. Oba więzadła hamują ruch zginania, prostowania i nawracania kolana.

Zwyrodnienia stawu kolanowego

Kolano biegacza

Kolano biegacza związane jest z przeciążeniem pasma biodrowo piszczelowego (ITBS - Iliotibial Band Syndrome), występuje najczęściej u osób aktywnych fizycznie. Pasmo biodrowo-piszczelowe to gruba warstwa tkanki łącznej, przebiegająca po bocznej stronie uda aż do kości piszczelowej (po stronie wewnętrznej). Stanowi ono łącznik pomiędzy stawem kolanowym a biodrowym. Najczęściej jednak, przez dysproporcję siły mięśni kończyn dolnych, jest ono poddawane znacznym przeciążeniom, na które podatne jest najbardziej jego dystalny przyczep - właśnie w okolicy kolana.

Jakie są przyczyny ITBS?
Najczęściej należą do nich błędy treningowe, takie jak brak lub nieodpowiednia rozgrzewka, nieprawidłowe wzorce ruchowe, zbyt duże obciążenia w trakcie treningu lub za krótka regeneracja po treningu.

Jak się objawia kolano biegacza?
Najczęściej występującym objawem jest ból po stronie zewnętrznej, który nasila się podczas aktywności fizycznej. W późniejszych etapach może występować także w spoczynku. Nasilenie objawów może występować np. podczas wykonywania przysiadów czy chodzenia po schodach.

Boli mnie kolano, co mogę zrobić?
Kolano biegacza jest efektem długotrwałych przeciążeń i tylko kompleksowe podejście jest w stanie zapobiec nawracaniu problemu w przyszłości. Podstawą jest wizyta u fizjoterapeuty sportowego, który zdiagnozuje przyczynę problemu i dobierze indywidualnie terapię. Jej podstawą powinny być ćwiczenia w połączeniu z terapią manualną, efekty także daje wspomagająco fizykoterapia.
Najważniejsze są jednak zmiany nawyków ruchowych - odpowiednia rozgrzewka, poprawa biomechaniki ruchu oraz regeneracja po treningu.

ACL

Zdrowe więzadło krzyżowe przednie jest w stanie przejmować przeciążenia sięgające ponad 2500N. Jest to struktura odpowiedzialna za utrzymywanie kości piszczelowej w jej prawidłowym położeniu. Do uszkodzeń tej struktury dochodzi najczęściej w złożonym mechanizmie z komponentą rotacyjną. Uszkodzenie ACL dotyczy głownie zawodników sportów zespołowych oraz sportów, w których zawodnicy muszą gwałtownie wyhamowywać lub zmieniać trajektoria ruchu. Niestety uszkodzenie ACL idzie najczęściej w parze z uszkodzeniem innych struktur takich jak łąkotka i więzadło MCL.

Niezwykle ważna jest rehabilitacja - zarówno przed, jak i pooperacyjna.
Przed operacją skupiamy się na przywróceniu pełnego zakresu ruchu, stabilizacji i wzmocnieniu mięśni w obrębie kończyny dolnej. Dzięki temu proces rehabilitacji po operacji jest znacznie krótszy.
Po operacji dzięki połączeniu ćwiczeń i terapii manualnej, a także fizykoterapii, przywracamy maksymalną możliwą sprawność stawu kolanowego pacjenta.

Uszkodzenie łąkotki

Uszkodzenie łąkotki jest jednym z częstszych urazów w obrębie stawu kolanowego. Szczególnie narażeni są na nią młodzi sportowcy (piłkarze, snowboardziści, narciarze) ze względu na duże przeciążenia oddziałujące na kolano podczas treningu; a także osoby po 40.r.ż. - tutaj dominuje jako przyczyna zaburzenie prawidłowej biomechaniki kolana, postępujące długotrwałe przeciążenia oraz zwyrodnienia.

Staw kolanowy zawiera 2 łąkotki - boczną i przyśrodkową. Obie mają kształt małych półksiężyców - zbliżony do litery C. Bardziej podatna na uszkodzenia jest łąkotka przyśrodkowa ze względu na jej mniejszą mobilność. Łąkotki mają za zadanie dopasowywać do siebie powierzchnie stawowe kości piszczelowej i udowej, amortyzować obciążenia oraz uczestniczą w wymianie substancji odżywczych.

Uszkodzona łąkotka z reguły daje dolegliwości bólowe po tej stronie, która została naruszona. Dodatkowo występuje blokowanie się lub przeskakiwanie kolana. Uszkodzenie łąkotki wymaga konsultacji z ortopedą, a nierzadko także operacji szycia lub usunięcia łąkotki.
Niezależnie od zastosowania lub nie zabiegu operacyjnego, kolano z uszkodzoną łąkotką wymaga rehabilitacji. Łąkotki są jednym z ważniejszych elementów czucia głębokiego w kolanie, więc brak odpowiedniego programu powrotu do funkcji sprawi, że uraz ten może nawracać.

Co robimy z uszkodzonymi łąkotkami?
- praca z blizną, obrzękiem po zabiegu operacyjnym (jeśli zostanie zastosowany)
- praca nad stabilnością kolana i całego ciała
- przywracanie naturalnego zakresu ruchu
- wzmacnianie mięśni kończyny dolnej

Zwyrodnienia stawu kolanowego

Zwyrodnienia stawu kolanowego

Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego nazywana inaczej gonartrozą jest najczęstszym rodzajem choroby zwyrodnieniowej. Zazwyczaj dotyka przedział przyśrodkowy i staw rzepkowy-udowy. 
Przyczyny: W większości przypadków rozwija się samoistnie lub w wyniku przebytych urazów, zmian statyki np. kolano szpotawe, koślawe lub jako konsekwencja chorób metabolicznych. 


Profilaktyka: Systematyczna aktywność fizyczna, unikanie nadwagi



Kiedy zgłosić się do fizjoterapeuty? 

Jeśli zauważasz objawy takie jak: ból w obrębie stawu kolanowego, ograniczenie ruchomości, sztywność kolana, trzeszczenie lub obrzęk skontaktuj się z fizjoterapeutą. Zapobiegnie to rozwojowi dysfunkcji wynikających z nieprawidłowo funkcjonującego stawu oraz ograniczeniu ruchomości stawu.
Jeśli fizjoterapia nie przyniesie efektów pacjentów poddaje się zabiegowi endoprotezoplastyki stawu kolanowego lub rzadko osteotomii.

szpotawość kolan

Szpotawość kolan

Wada, w której oś podudzia tworzy z osią uda kąt otwarty do wewnątrz. Najczęstszą przyczyną jest krzywica oraz nadmierne przeciążenie statyczne układu kostnego kończyn dolnych. Trzony kości udowej, piszczelowej i strzałkowej wygięte są na zewnątrz. Rozciągnięte struktury aparatu mięśniowo-więzadłowego to więzadło poboczne zewnętrzne, mięśnie dwugłowe uda i strzałkowe. Przykurczone struktury to mięśnie półścięgniste, półbłoniaste oraz dwugłowe uda.

szpotawość kolan

Koślawość kolan

Nogi ułożone w kształcie litery „X”. Wada, w której oś podudzia tworzy z osią uda kąt otwarty na zewnątrz. Koślawość fizjologiczna występuje, gdy odchylenie od osi jest nie większe niż 10-15 stopni lub rozstęp między kostkami przyśrodkowymi wynosi 4-5 cm. W wyniku rozwoju wady dochodzi do zmian kostnych: przyrostu kłykcia wewnętrznego kości udowej, skrzywienia kości udowej lub piszczelowej, skręcenie na zewnątrz podudzia i przeprostu w stawie kolanowym. Skutkiem zmian kostnych są zmiany mięśniowo-więzadłowe: rozciągnięcie więzadła pobocznego piszczelowego, skrócenie więzadła pobocznego strzałkowego, rozciągnięcie mięśnia półścięgnistego, półbłoniastego, krawieckiego, głowy przyśrodkowej mięśnia czworogłowego, przykurczu pasma biodrowo-piszczelowego oraz mięśnia dwugłowego uda.

chondromalacja rzepki

Chondromalacja rzepki

Rzepka znajduje się z przodu stawu kolanowego w ścięgnie mięśnia czworogłowego uda. Jej funkcja polega na przenoszeniu obciążenia podczas biegania, skakania, klęczenia oraz kontroli ruchu zginania i prostowania kolana. Rzepka pokryta jest warstwą tkanki chrzęstnej, która w wyniku urazów, przeciążeń jak i również braku ruchu, prowadzącego do nieprawidłowego odżywienia, ulega degeneracji. Chondromalacja rzepki jest zmiękczeniem chrząstki stawowej, przez co staje się ona podatna na pęknięcia i uszkodzenia.
Obserwuje się, że u kobiet, ze względu na budowę miednicy jest większa skłonność do uciekania rzepki na bok. 


Objawy: ból występujący z przodu kolana, ból po długotrwałym siedzeniu, ból podczas wchodzenia i schodzenia ze schodów, ból przy zgięciu stawu kolanowego, rzadko może pojawić się obrzęk

Leczenie: W zależności od fazy choroby leczenie polega na łagodzeniu dolegliwości bólowych i stanu zapalnego oraz ćwiczeniach wzmacniających mięśnie pośladkowe i czworogłowych uda. Ważnym elementem jest unikanie przeciążeń stawu kolanowego. Gdy fizjoterapia nie przynosi żadnych efektów pacjenta poddaje się zabiegowi artroskopii kolana.

boczne przyparcie rzepki

Przyparcie boczne rzepki

Przyparcie boczne rzepki dotyczy stawu rzepkowo-udowego. Rzepka znajduje się między kłykciami kości i udowej w centralnej części. W sytuacji, gdy zaczyna się przesuwać w kierunku bocznym i uciskać na kłykieć boczny kości udowej mówimy o przyparciu bocznym rzepki. Głowa przyśrodkowa mięśnia czworogłowego uda jest osłabiona
.
Przyczyny: wrodzona nieprawidłowa budowa rzepki, przemieszczenie przyczepu mięśnia czworogłowego uda, nadmierna rotacja zewnętrzna podudzia, szeroka miednica, nadmierna pronacja stopy, uraz, przykurcz pasma biodrowo-piszczelowego


Objawy: ból z przodu lub z boku stawu kolanowego w wyniku zwiększonego ciśnienia śródkostnego, przeskakiwanie i „uciekanie” kolana wynikające z nieprawidłowego toru przesuwania się rzepki, zmniejszona ruchomość rzepki

Leczenie obejmuje fizjoterapię oraz leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Gdy fizjoterapia nie przynosi poprawy i dodatkowo występuje podwichnięcie rzepki wykonuje się zabieg artroskopii, polegający na uwolnieniu bocznego troczka rzepki. 

Celem rehabilitacji jest zmniejszenie dolegliwości bólowych, praca nad stabilnością stawu i ruchomością rzepki. Fizjoterapia obejmuje terapię manualną, ćwiczenia wzmacniające mięśnie pośladkowe średnie, obszerne przyśrodkowe, ćwiczenia rozciągające mięśnie czwrogołowe i pasmo biodrowo-piszczelowe, ćwiczenia stabilizacji, kinesiotaping wspomagający korektę rzepki oraz zabiegi fizykalne.

Niestabilność kolan

Niestabilność kolan

Powstaje, gdy dojdzie do uszkodzenia więzadła w kolanie, którego funkcją jest stabilizacja. Uraz może dotyczyć następujących więzadeł: krzyżowego przedniego (ACL), krzyżowego tylnego (PCL), pobocznego piszczelowego (MCL) lub pobocznego piszczelowego (LCL). W zależności od uszkodzonego więzadła objawy mogą się różnić. Różne są również mechanizmy urazu. Do typowych objawów należą dolegliwości bólowe stawu, krwiaki stawu, uczucie przeskakiwania i niestabilności stawu. 



Jakie są metody rehabilitacji?
- kinesiotaping, mający na celu stabilizację kolana
- ćwiczenia wzmacniające aparat mięśniowy
- ćwiczenia propriocepcji
- w fazie ostrej fizykoterapia: krioterapia, magnetoterapia, laseroterapia, elektroterapia

Konflikt rzepkowo-udowy

Konflikt rzepkowo-udowy

Zespół dolegliwości bólowych w obrębie rzepki, wywołany przeciążeniem stawu rzepkowo-udowego. Charakterystycznym objawem jest ból w przedniej części stawu kolanowego, nasilający się po intensywnej aktywności fizycznej lub po długotrwałym siedzeniu. Najczęstszą przyczyną są mikrourazy, powstające w wyniku przeciążeń, dysbalans mięśniowy oraz nieprawidłowa biomechanika stawu kolanowego. Leczenie polega na wprowadzeniu fizjoterapii i pracy nad aparatem mięśniowym-wzmacnianiem osłabionych mięśni, ruchomością stawu, rozciąganiem przykurczonych struktur, redukcją stanu zapalnego i dolegliwości bólowych.



Jakie są metody rehabilitacji?
- terapia manualna
- ćwiczenia wzmacniające głowę przyśrodkową mięśnia czworogłowego
- ćwiczenia rozluźniające
- kinesiotaping
- ćwiczenia czucia głębokiego
- fizykoterapia (krioterapia miejscowa, pole magnetyczne, elektrostymulacja)

Zalecenia: unikanie nadmiernego obciążania stawu kolanowego


Zadbaj o swoje zdrowie już dziś

Umów się na wizytę