09/07/2022 Wiedza

Kręgosłup szyjny

Kręgosłup szyjny składa się z 7 kręgów. Charakterystyczną budowę ma pierwszy i siódmy kręg szyjny. Pierwszy kręg szyjny nazywany szczytowym (atlas) nie posiada trzonu. Siódmy kręg szyjny jest kręgiem wystającym. Podczas zgięcia głowy łatwo można go wyczuć pod palcami. Odcinki szyjny i lędźwiowy wygięte są do przodu, co określa się mianem lordozy.

Rwa ramienna

Rwa ramienna, podobnie jak w przypadku rwy kulszowej, spowodowana jest podrażnieniem nerwu zwykle w okolicy korzenia nerwowego – w odcinku szyjnym.

Do objawów rwy ramiennej należy:
– ból piekący, palący; w okolicy szyi, barku, ramienia, przedramienia, niekiedy także ręki i palców
– zaburzenia czucia w obrębie kończyny górnej lub szyi
– odczucie drętwienia, mrowienia, szczególnie w obszarze opuszek palców
– osłabienie siły mięśniowej kończyny górnej

Przyczyna rwy ramiennej obejmuje zwykle wiele aspektów i może być powodowana przez: dyskopatię odcinka szyjnego, zwyrodnienia w odc. C, urazy lub przeciążenia odcinka szyjnego, a także zaburzenia metaboliczne tkanek i zmiany nowotworowe. Stąd niezwykle ważna jest diagnostyka w celu ustalenia przyczyny dolegliwości.

W leczeniu rwy ramiennej niezwykle ważną rolę odgrywa fizjoterapia. Operację stosuje się zwykle w stanach mocno zaawansowanych zmian lub nieustępujących objawów.
Podstawą jest zmiana i reedukacja nawyków ruchowych, postawy ciała. Stosujemy także neuromobilizacje, terapię w celu redukcji dysbalansu mięśniowego oraz ćwiczenia wzmacniające mięśnie głębokie. Dodatkowo pomocna jest także fizykoterapia.

Przeciążenia mięśni szyi i karku

Ból mięśni szyi i karku jest jednym z objawów, z którym niemal każdy mierzy się po dłuższym siedzeniu np. w biurze lub po dłuższej jeździe autem.
Ból ten spowodowany jest często nieergonomiczną pozycją pracy lub prowadzeniem niewystarczająco aktywnego trybu życia. Do tego wady postawy ciała, niewystarczająca regeneracja i sen oraz niezdrowe odżywianie sprawiają, że ból szyi i karku stał się codziennym problemem w społeczeństwie.

Jaką terapię stosujemy na napięte mięśnie karku i szyi?
– terapia tkanek miękkich, np. MTG lub FDM
– terapia ciepłem, dzięki czemu uzyskujemy rozkurczenie napiętych pasm mięśniowych
– reedukacja postawy ciała
– ćwiczenia zmniejszające dysbalans mięśniowy

Dyskopatia

Dyskopatia to choroba zwyrodnieniowa krążka międzykręgowego, znajdującego się między trzonami kręgosłupa. Jest jedną z najczęstszych dysfunkcji w obrębie kręgosłupa. Proces ten trwa wiele lat z krótkimi, ostrymi epizodami, które przyjęło się nazywać „wypadnięciem dysku”.

Nagle nasilenie dolegliwości związane jest często z pęknięciem pierścienia włóknistego złożonego z tkanki łącznej, która otacza krążek międzykręgowy. Uwypuklenie krążka może podrażnić korzeń nerwowy, powodując objawy tzw. rwy ramiennej.

Leczenie dyskopatii odcinka szyjnego obejmuje zwykle zabiegi zachowawcze – takie jak fizjoterapię. Operację należy rozważyć jedynie w zaawansowanych zmianach.
W leczeniu dyskopatii podstawą jest odpowiednio dobrany program kinezyterapii (ćwiczeń) w połączeniu z terapią manualną oraz zmiana codziennych nawyków na takie, które nie przeciążają kręgosłupa szyjnego.

Zadbaj o swoje zdrowie już dziś

Umów się na wizytę

Formularz kontaktowy

    This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.