09/07/2022 Wiedza

Nadgarstek

Nadgarstek zbudowany jest z ośmiu kości: kości łódeczkowatej, księżycowatej, trójgraniastej, grochowatej, czworobocznej większej, czworobocznej mniejszej, główkowatej, haczykowatej. Tworzą one szereg bliższy i dalszy.

Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka tłumaczony jest jako zespół objawów, które towarzyszą podrażnieniu oraz uciskowi na nerw pośrodkowy.

Do objawów cieśni nadgarstka należą:
– ból w obrębie nadgarstka, dłoni, przedramienia, nasilający się zwykle w nocy
– drętwienie, mrowienie palców i dłoni
– uczucie obrzęku dłoni po nocy
– osłabienie chwytu

Jaka jest przyczyna zespołu cieśni nadgarstka?
– przeciążenia i stan zapalny pochewek ścięgnistych mięśni w obrębie nadgarstka
– złamania w obrębie nadgarstka
– niekiedy współistnieje z dyskopatią szyjną

Co stosujemy w zespole cieśni nadgarstka?
– terapia tkanek miękkich
– fizykoterapia (laser HILT, terapia ciepłem)
– ćwiczenia funkcjonalne kończyny górnej
– mobilizacje
– wspomagająco kinesiotaping

Złamania w obrębie nadgarstka

Ze względu na umiejscowienie, nadgarstek często poddawany jest przeciążeniom wysokoenergetycznym – np. podczas upadku z wysokości na rękę. Wiąże się to z ryzykiem urazów, takich jak złamania.

Budowa nadgarstka jest niezwykle skomplikowana – w obrębie ręki występuje aż 27 kości i jeszcze więcej stawów. Z tego względu każde złamanie upośledza funkcję całej struktury, a nieleczone prowadzi często do stałego ograniczenia zakresu ruchu oraz nawracającego bólu.
Złamania w obrębie nadgarstka często zaopatrywane są operacyjnie, jeśli wystąpiło przemieszczenie lub zmiażdżenie. Złamania w tym obszarze często związane są z unieruchomieniem (gips, szyna lub orteza), co wiąże się z możliwością zwłóknienia struktur łącznotkankowych i ograniczeniem zakresu ruchu.

Niezależnie od podjęcia lub nie zabiegu operacyjnego, fizjoterapię należy zacząć od samego początku, pomimo czasem permanentnego unieruchomienia ręki (gips). Stosujemy, w zależności od urazu, podjętego leczenia i stanu funkcjonalnego, terapię manualną i terapię tkanek miękkich, kinesiotaping, fizykoterapię oraz indywidualnie dobrane ćwiczenia.

Zapalenie chrząstki trójkątnej

Kompleks chrząstki trójkątnej leży pomiędzy kością łokciową a kośćmi nadgarstka. Oprócz samej chrząstki trójkątnej, składa się także z wielu więzadeł nadgarstka oraz pochewki mięśnia prostownika łokciowego nadgarstka. Tworzy swoisty amortyzator dla stawu nadgarstkowego, stąd jego uszkodzenie i zapalenie następuje przez nadmierną kompresję (długotrwałe podpieranie się dłonią), urazy w obrębie dystalnej części kości promieniowej lub łokciowej.

Leczenie polega na częściowym (nie całkowitym) unieruchomieniu przez okres około 4 tygodni wraz z zastosowaniem zabiegów fizykoterapii. Następnie, przy użyciu terapii manualnej dla stawów i tkanek miękkich wraz z kinezyterapią, przywracana jest prawidłowa funkcja nadgarstka.

Zadbaj o swoje zdrowie już dziś

Umów się na wizytę

Formularz kontaktowy

    This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.