Fizjoterapia
Fizjoterapia jest formą terapii dążącą do poprawy sprawności funkcjonalnej człowieka. Do części procesu fizjoterapii zalicza się diagnostyka fizjoterapeutyczna, indywidualnie dobrany plan terapii w oparciu o skuteczne metody fizjoterapii, a także edukacja oraz promocja zdrowia – szczególnie w zakresie ruchu i aktywności fizycznej.
Fizjoterapia wpływa nie tylko na układ ruchu – oprócz układu mięśniowo-szkieletowego, oddziałuje także na pozostałe tkanki ciała. Tutaj przychodzą z pomocą nowoczesne metody fizjoterapii, dzięki którym w krótszym czasie możliwe jest przywrócenie maksymalnej sprawności fizycznej.
Nowoczesna fizjoterapia
W celu osiągnięcia najlepszych efektów prozdrowotnych, stosujemy nowoczesne metody fizjoterapii z różnych dziedzin. Zaliczają się do nich fizykoterapia, kinezyterapia oraz trening medyczny, terapia manualna i masaż.
Ich odpowiednie połączenie w formule FIZJOtreningu pozwala na szybszy powrót do zdrowia.
Fizjoterapia z powodzeniem stosowana jest w takich problemach jak ból kręgosłupa, bóle stawów czy bóle mięśni, w stanach przeciążeniowych: łokieć tenisisty, łokieć golfisty, zwyrodnienia.
Nie warto jednak czekać, aż problemów przybędzie i zaczną dawać one dolegliwości bólowe. Bardzo ważna jest profilaktyka urazów, szczególnie u osób prowadzących siedzący tryb życia lub sportowców.
Dziedziny i rodzaje fizjoterapii
Tak jak pozostałe nauki medyczne, fizjoterapię podzielić można na kilka dziedzin.
Kinezyterapia
Jest to terapia wykorzystująca naturalny ruch ciała. Leczenie ruchem dobranym indywidualnie do każdego Pacjenta jest podstawą utrwalania uzyskanej sprawności. Jedną z dziedzin kinezyterapii jest trening medyczny, który zapobiega urazom i pozwala szybciej wrócić do zdrowia.
Terapia manualna
Stanowi zbiór technik i nieinwazyjnych metod diagnostycznych. Dzięki terapii manualnej możliwe jest leczenie dysfunkcji układu ruchu, powrót do sprawności po urazie i zmniejszenie dolegliwości bólowych.
Masaż
Jest jedną z najstarszych terapii wykonywanych rękami fizjoterapeuty. W zależności od jego przebiegu, podzielić go można na masaż relaksacyjny i masaż leczniczy. Masaż relaksacyjny pomaga pozbyć się napięć, obniża poziom stresu i pozwala odprężyć się po ciężkim dniu. Masaż leczniczy ma na celu zmniejszenie objawów towarzyszącym schorzeniom jak zespół bólowy kręgosłupa, łagodzi także nadmierne napięcie mięśni. Jest świetną opcją jako odnowa biologiczna.
Fizykoterapia
Terapia bodźcami fizykalnymi stanowi świetne wsparcie procesu leczenia. W połączeniu z terapią ruchem oraz metodami manualnymi pozwala osiągnąć w krótkim czasie zmniejszenie poziomu bólu oraz powrót do sprawności funkcjonalnej. Często stosowana jest przy stanach przeciążeniowych, które objawiają się jako ostroga piętowa czy łokieć tenisisty.
Fizjoterapia – kiedy ją stosować?
Fizjoterapia pomaga w łagodzeniu dolegliwości bólowych, usprawnia ciało, a szczególnie aparat ruchu, czyli układ mięśniowo-szkieletowy.
- bóle pleców
- zespoły bólowe kręgosłupa
- ból stawu kolanowego
- ból biodra
- ból barku
- wzmożone napięcie mięśniowe
- ograniczony zakres ruchu w stawach
- niestabilność stawu
- stany pourazowe i pooperacyjne
- skręcenia stawu skokowego
- złamania
- stłuczenia
- urazy sportowe
- bóle przeciążeniowe
- wady postawy
- drętwienie ręki
- bóle głowy
- blizny i bliznowce
Czy występują u Ciebie dolegliwości bólowe?
A może chcesz zapobiec kontuzji podczas uprawiania sportu, zwiększyć sprawność lub pozbyć się ograniczeń ze strony układu ruchu?