Wady postawy ciała
Kiedy postawa ciała jest uważana za prawidłową? Po pierwsze jest to postawa, która jest uznawana za normę dla większości osób w danym wieku lub poziomie rozwoju i przyjmują ją osoby zdrowe. Zapewnia optymalną stabilność, utrzymanie optymalnego ułożenia narządów wewnętrznych oraz wymaga minimalnego wysiłku do jej utrzymana.
Czym tak naprawdę jest wada postawy?
– Odchylenie od normy ogólnie przyjętych cech prawidłowej postawy
– Jest utrwalona w układzie kostnym
– Jest zaburzeniem przestrzennego układu ciała
Z jakimi wadami postawy spotykamy się najczęściej?
Codziennie mijamy osoby, które próbują kompensować swoje ruchy. Często obserwuje się wady nabyte ->rozwojowe ->nawykowe. Te drugie zdecydowanie królują w XXI wieku. Tempo życia, telefony, komputery przyczyniają się niekorzystnych zmian w postawie ciała. Na wady nabyte składają się czynniki środowiskowe, morfologiczne, fizjologiczne.
Środowiskowe to wspomniany właśnie brak ruchu, niewłaściwe obuwie.
Morfologiczne to zaburzenie napięcia mięśni na skutek choroby, przemęczenia, a świetnym przykładem są plecy okrągłe.
Fizjologiczne spowodowane zaburzeniami wzroku, słabym słuchem.
Skolioza
Skolioza jest wadą postawy, występującą w obrębie kręgosłupa. Powoduje ona skrzywienie w 3 płaszczyznach – zaburzony obszar kręgosłupa poddany jest rotacji, przesunięciu bocznemu oraz zaburzona zostaje krzywizna kręgosłupa (lordoza/kifoza).
Diagnostyka skolioz przeprowadzana jest dzięki użyciu zdjęcia RTG – mierzony jest tzw. kąt Cobba, który określa wielkość skrzywienia kręgosłupa. Do 10* skrzywienia nazywane są postawą skoliotyczną, powyżej tego kąta możemy mówić o skoliozie.
Skoliozy można podzielić na funkcjonalne oraz strukturalne. Skolioza funkcjonalna występuje zwykle poprzez zaburzenie innego elementu ciała – takiego jak krótsza noga, zaburzenia napięcia mięśniowego czy dysbalans mięśniowy. Po wyeliminowaniu przyczyny skolioza powinna zmniejszyć się samoistnie. Inaczej jest w przypadku skolioz utrwalonych strukturalnie, gdzie (nie licząc operacji), jesteśmy w stanie wpłynąć w mniejszym stopniu na jej zmniejszenie.
Jakie są przyczyny skolioz?
– zaburzenia stabilizacji centralnej, osłabienie mięśni głębokich tułowia
– występowanie innych wad postawy
– wady wrodzone i predyspozycje genetyczne
– niektóre choroby przewlekłe, takie jak zaburzenia neurologiczne
– zaburzenie biomechaniki ciała i brak ruchu, szczególnie w okresie wzrostowym u dzieci
Co na skoliozę?
Najważniejsze są ćwiczenia oraz zmiana nawyków ruchowych. Aby uzyskać efekt terapeutyczny, należy zająć się nie tylko kręgosłupem, ale także innymi wadami postawy, które wpływają na skoliozę.
Choroba Scheuermanna
Znana pod nazwami jałowa martwica kręgosłupa lub kifoza młodzieńcza. Choroba, w której dochodzi do patologicznego zwiększenia kifozy piersiowej, czyli nadmiernym wygięciu kręgosłupa w odcinku piersiowym w kierunku tylnym. Zaburzeniom kostnienia nasadowego trzonów kręgów towarzyszy hipotonia mięśniowa, stąd dochodzi do nadmiernej kifozy piersiowej. W dalszym przebiegu zmianom ulegają chrząstki międzykręgowe, które włóknieją i usztywniają kręgosłup. Po latach może dojść do całkowitego usztywnienia, dlatego bardzo ważna jest odpowiednio dobrana rehabilitacja. Fizjoterapeuta pomoże dobrać odpowiednie ćwiczenia rozluźniające i wzmacniające mięśnie przykręgosłupowe oraz dobierze zabiegi fizykalne mające na celu łagodzenie dolegliwości bólowych.
Zaburzenia postawy ciała
Postawę dziecka możemy ocenić po pierwszych pubach stania. Kręgosłup posiada wykształcone przodowy gięcie w odcinku szyjnym oraz tyłowygięcie w odcinku piersiowo-lędźwiowym. W wieku 7-8 lat przodowygięcie odcinka lędźwiowego jest wyraźnie wykształtowane. W okresie dojrzewania często postępuje pogorszenie postawy-niedbałość i wiotkość prowadzi do uwypuklenia brzucha i nadmiernego zaokrąglenia pleców. W obrębie kończyn dolnych dochodzi najcześciej u dziewczynek do tyłowygięcia. W okresie szkolnym w wyniku długiego przebywania w pozycjach statycznych dochodzi do zmian i rozwoju wad postawy. Wady mogą mieć charakter wrodzony-wywołane przebytymi chorobami lub powstawać na skutek zaburzenia nawyku prawidłowej postawy ciała-wady nawykowe.